Докато феновете на сиренето често казват, че сиренето никога не може да бъде достатъчно зряло, обратното се отнася за прясното сирене: колкото по-младо, толкова по-добре. Само две седмици след като е направено вече е твърде старо. И с право!
Прясното сирене е незряло сирене със сравнително високо съдържание на вода (60-80%), което се консумира непосредствено след направата си и освен ако не се обработва по-нататък, не се съхранява и не трябва да се съхранява дълго. Какво точно е прясно сирене, как се нарича и как се прави се различава според държавата, региона и производителя. Независимо от това изходната точка навсякъде е винаги мляко (обикновено пастьоризирано) от крави, овце или кози. И, разбира се, естествени лактобацили или сирище, извлечени от стомасите на млади телета. И двете гарантират, че млякото коагулира и че изварата се отделя от суроватката. След като бъде опаковано в перфорирана форма и бъде изцедено, резултатът е сирене с повече или по-малко твърда консистенция и деликатен, мек, леко кисел и солен вкус. Добавянето на допълнителна сол обикновено не се препоръчва, но можете да използвате сметана. Това може да увеличи съдържанието на мазнини до 75%.
Когато се ароматизира с билки, ядки и подправки, прясното сирене е универсален сос, придружаващ пресни плодове и зеленчуци, риба или месо. Той е също толкова популярен, колкото и прост, но все пак изтънчен пълнеж за петифури, рола от бутер тесто, равиоли и кюфтета, тъй като се маже върху хляб. Прясното сирене е перфектната основа за разнообразие от супи, сосове и салатни дресинги и придава допълнителен вкус на някои зеленчукови яхнии и огретени. Не на последно място, прясното сирене и извара са идеални за леки пандишпанови кексове и торти.