Това не се среща често: както зеленият неузрял, така и жълтият узрял плод може да се яде с удоволствие.
Първоначално тези плодове растат само в тропиците на Централна Америка, но сега се култивират в Южна Америка, Флорида, Хаваите, Австралия и Азия. Въпреки че плодът понякога е наричан пъпеш от дърво, папаята няма връзка или дори далечно родство с пъпешите, които са ни познати. Тя всъщност е член на семейство "карикови".
Това най-вече се дължи на размера и теглото на плода, който расте до 45 сантиметра на дължина и достига тегло от шест килограма. От дванадесет до 30 плода растат под листата и направо върху ствола.
Зелените неузрели папаи може да се приготвят като моркови, тиквички или тикви, след като семената са били отстранени. Настъргана или нарязана на ленти, папаята може да се вари, готви на пара, пържи или задушава и да се направи на пюре, лютеница, къри или салца.
Поради леката си киселинност папаите често се комбинират с други плодове, като например ананас, когато се правят смутита. Сушената папая е популярна закуска в Азия; сладка и здравословна тя също така спомага за концентрацията.
Оцветените в жълто до оранжево зрели папаи се ядат сурови или в плодова салата след отстраняване на семената. Малко сок от лимон или лайм, захар и джинджифил подсилват приятния сладък вкус на този плод.