Салата "Уолдорф"
Салата "Уолдорф"
Йохан Якоб Астор напуснал родното си място Валдорф (Walldorf), окръг Хайделберг, едва 16-годишен. Като месар баща му не печелел достатъчно пари, за да изхранва всичките деца от двата си брака. Йохан Якоб започнал да работи в Лондон при своя брат Георг Петер, който изработвал дървени духови инструменти и пиана. Той спестявал парите, които изкарвал, за да емигрира в Америка. На 24 март 1784 г. Йохан Якоб пристигнал в Ню Йорк, където брат му Хайнрих вече работел като месар.
Използвайки придобития в Лондон опит, той основал малък бизнес за музикални инструменти, които изнасял от работилницата на брат си в Лондон и внасял в Ню Йорк. Така младият имигрант осигурил прехраната си. През 1785 година той се включил в търговията с кожи, която била много доходоносна. Йохан Якоб инвестирал спечелените пари в земя и недвижим имот в Манхатан, която отдавал под наем. Неговата игра била монополът и той я играел добре. През 1848 година, когато починал на 74-годишна възраст, Йохан Якоб Астор бил най-богатият човек в Америка, като имуществото му възлизало на 20 милиона щатски долара.
Както е известно на всеки играч на Монополи, и неговият правнук Уилиям Уолдорф Астор (В САЩ отпаднало едното "l" на Walldorf) също знаел, че човек може да спечели повече пари с хотели, отколкото с отдаване на собственост под наем. През 1893 г. той открил 13-етажния "Хотел Уолдорф", на ъгъла на Пето авеню и 33-та улица. През 1897 година братовчед му Джон Якоб Астор IV последвал примера с откриването в съседство на "Хотел Астория", който бил с четири етажа по-висок. По онова време обединеният "Уолдорф-Астория" бил най-големият, най-високият и най-добрият хотел в целия свят.
Швейцарецът Оскар Чирки бил нает за главен майстор-готвач в хотел Астория през 1894 г. Преди назначението си Чирки бил работил като носач, келнер и корабен стюард и накрая в Делмонико – най-елегантния ресторант в Ню Йорк по онова време. Злите езици мълвели, че бърканите яйца било най-сложното ястие, което Чирки можел да приготви. Чирки наричал себе си не "chef de cuisine" (главен майстор-готвач), а Maître d’Hôtel (салонен управител) – и е считан за изобретател на салатата "Уолдорф", чиято оригинална рецепта ще откриете в книгата "Готварска книга на Оскар от Уолдорф V2", публикувана през 1896 г.
Рецептата всъщност е много проста. Целина и кисели ябълки се обелват, нарязват се на кубчета и се заливат с майонеза, след което салатата се посипва с орехи – и voilà. Творението на Оскар Чирки било посрещнато с ентусиазъм в лъскавия свят на грандхотела, а салатата и до днешен е смятана за една от класическите парти салати.
През следващите 100 години били разработени многобройни варианти, с птиче месо и варена шунка, семчесто грозде и стафиди, стебла целина, нарязани лешници, кисело мляко, ягоди, ленти пармезан и бяло трюфелово масло или пюре.
През целия си живот Оскар Чирки бил много търсен готвач. Той участвал в подготовката на множество големи банкети и кралски и президентски тържества. Но когато му била предложена длъжността управител на хотел Уолдорф-Астория, той любезно отказал. Чирки искал да си остане готвач, особено предвид това, че заплатата му била извънредно висока, дори за стандартите на Ню Йорк.
През 1928 година хотел Уолдорф-Астория на Пето авеню бил продаден за 20 милиона щатски долара; синът на имигранта Йохан Якоб Астор бил купил сградата за 20°000 щатски долара през 1827 година. Днес на това място се издига Емпайър Стейт Билдинг. Бистро "Оскар" в новия Уолдорф-Астория, открит на Парк авеню през 1931 година, ни напомня за талантливия изобретател на салатата "Уолдорф".